ul. Morska 469 Gdynia - Cisowa, 81-002 Gdynia +48 694460549 kontakt@kcsw.org

WITAJ W KOŚCIELE CHRZEŚCIJAŃSKIM SŁOWO WIARY

Jesteśmy Kościołem Chrześcijańskim skupiającym się na głoszeniu Ewangelii Jezusa Chrystusa oraz nauczaniu życia chrześcijańskiego.

WITAJ W KOŚCIELE CHRZEŚCIJAŃSKIM SŁOWO WIARY

Jesteśmy Kościołem Chrześcijańskim skupiającym się na głoszeniu Ewangelii Jezusa Chrystusa oraz nauczaniu życia chrześcijańskiego.

24H modlitwa Kościoła

„Czyżbyśmy mieli władzę, o której nie wiemy - władzę, której nie odkryliśmy i dlatego jej nie sprawujemy?"

Shadow
Slider

Tydzień 13

Tydzień 13

Czemu się gniewasz i czemu się zapadły twoje policzki? Przecież jeżeli się poprawisz [będziesz czynił dobrze], śmiało podniesiesz oblicze...".  (1 Moj. 4:5-6)[NBG].

Tydzień 13

Nie daj się depresji

“... Więc to bardzo gniewało Kaina oraz zapadły się jego policzki. A Wiekuisty powiedział do Kaina: Czemu się gniewasz i czemu się zapadły twoje policzki? Przecież jeżeli się poprawisz [będziesz czynił dobrze], śmiało podniesiesz oblicze...".  (1 Moj. 4:5-6)[NBG].

"Był ładny, słoneczny dzień. Wszystko zapowiadało się tak wspaniale. Ptaki ćwierkały, w domu i w pracy wszystko się układało, nic cię nie bolało. Towarzyszyło ci wewnętrzne uczucie radości i spełnienia. I tu nagle, pojawiło się "to"..., uczucie, niezadowolenia, a może jakby trochę zazdrości, a nawet zawiści? Otóż wszystko było wyśmienicie, zanim twój przyjaciel a może i brat w Chrystusie, nie podjechał pod twój dom nowym mercedesem klasy S. Bądź, zanim nie ujrzałaś siostry z kościoła w nowej, pięknej i drogiej sukience, o której zawsze marzyłaś. Pomyślałaś: Ona przecież nie potrzebuje tej sukienki, ma ich wiele, to ja bardziej ją potrzebuję ". Nagle, towarzyszące ci szczęście jakoś "prysło". Ktoś popsuł ci dzień i nagle się jakoś nad tobą "zachmurzyło".

To uczucie niezadowolenia, z powodu pomyślności i powodzenia kogoś innego, w jakiś "magiczny" sposób-podstępnie - wykradło ci twoją radość, pokój i spełnienie, które do tej pory ci towarzyszyło! Jak to możliwe, zacząłeś się zastanawiać..." Podobnych uczuć doświadczył Kain. Po tym, jak jego ofiara nie została przyjęta przez Boga, zaczął się PORÓWNYWAĆ ze swoim bratem, Ablem. Zaczął porównywać swoją ofiarę z ofiarą brata. ZAZDROŚĆ i ZAWIŚĆ zapukała do jego myśli, a on otworzył jej szeroko drzwi do swego serca. Następnie owładnął nim gniew-na Boga, brata i w końcu na samego siebie. Dlatego zapadły się jego policzki i zasępiło się jego oblicze (1 Moj. 4:3-6). Zaczął chodzić z ponurą twarzą, przygnębiony, ze spuszczoną głową. Ostatecznie wyglądał na padniętego, smutnego i pogrążonego w DEPRESJI. A wszystko ZACZĘŁO SIĘ od małego uczucie niezadowolenia z powodzenia kogoś drugiego! Kain MÓGŁ ZAPANOWAĆ nad swoim emocjonalnym stanem-przygnębieniem, smutkiem i w końcu depresją-gdyby tylko ZDECYDOWAŁ, że NIE będzie zazdrościł swemu bratu, że nie będzie zawistny, ale PRZEBACZY Bogu i bratu, jak i sobie samemu.

Zawiść, zazdrość i nieprzebaczenie, otwierają drzwi dla depresji. Kain mógł podnieść swoje oblicze-zmienić swój emocjonalny stan-gdyby tylko czynił to, co właściwe i prawe wobec swojego brata. Nie miałby wtedy powodu, by chodzić ze spuszczoną głową, a gniew, zawiść, chęć zemsty, a w efekcie morderstwo, zostałyby opanowane i ujarzmione, zanim zdążyłyby przejąć kontrolę nad jego duszą i ciałem. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Tak, jak depresja w pojęciu geograficznym: jest obszarem lądu położonym poniżej poziomu morza, tak depresja w pojęciu medycznym/chorobowym (w mojej definicji): jest obszarem życia, położonym poniżej godnego życia człowieka. Zazdrość i zawiść zabija w tobie radość życia, pokój i poczucie bezpieczeństwa. Otwiera drzwi diabłu i zaprasza przygnębienie i w efekcie depresję.

Nie dawaj mu takiego miejsca (Ef. 4:25-27). Nie pielęgnuj uczucie zazdrości i zawiści, bo staniesz się coraz to nieszczęśliwszym człowiekiem. Przebaczaj szybko, gniewaj się krótko, nie porównuj się z nikim innym i ciesz się szczęściem innych-oto recepta na wolność od depresji!

Wyznanie:

 Nie zazdroszczę nikomu, nie jestem zawistny i przebaczam wszystkim. Cieszę się ze szczęścia i powodzenia innych, dziękuję Bogu za to, co posiadam. Nie porównuję się z innymi, jak i z tym co posiadają. Żyję w Bożym pokoju i radości zbawienia. Dlatego chodzę z podniesioną głową, nie przyjmując przygnębienia i smutku. Radość od Pana jest moją siłą, nie daję miejsca diabłu i depresji. Miłość do ludzi jest moim bezpiecznikiem, więc depresja i przygnębienie nie mają nade mną żadnej władzy.      

Formularz kontaktowy